Andraste

Každý, kdo někdy hrál alespoň jednu z her Dragon Age jistě ví, o kom je řeč. Prorok, jejíž duchovní manžel byl sám Stvořitel. Sama Andraste sepsala Zpěv světla (Chant of Light) na jehož učení byla založena Kaple (Chantry). Obecně se věří, že pokud se Zpěv světla rozšíří do všech koutů Thedasu, Stvořitel odpustí světu jeho hříchy. Také proto je učení Andraste tak důležité a řídí se jím nejen Kaple, ale také Kruh mágů a Templáři. Přestože Elfové se o lidské náboženství nezajímají a Trpaslíci ani žádné původní náboženství nemají, všichni Andraste znají a respektují.

Vyskytuje se dokonce v jednom z hlavních úkolů, který je potřeba splnit pro dokončení hry. Hráč musí najít urnu se svatými ostatky. Ta uchovává popel Andraste a i malé množství dokáže vyléčit jakoukoliv nemoc. Dále se o ní zmiňuje většina postav, hlavně ty, které mají ke Kaply nejblíže. Dokonce i postava Morrigan, přestože Kruh mágů, Templáře i církev nesnáší o Andraste nepochybuje.

Věděli jste ale, že skutečně existovala?

Nebo alepoň tak, jak bohyně existovat může. Andraste byla podle Ikenické (keltský kmen) mytologie bohyně války, která pomáhala v boji proti Římanům. Ti bojovali v Anglii s keltskými kmeny kolem roku 60 n. l. Dále se objevuje jako Andrata – bohyně války v jižní Gálii. Nejspíše ji také převzali sami Římané pod jménem Victoria. Ta byla instipací pro další římskou bohyni Bellonu. Její řecký ekvivalent je potom Nike. Podle pověsti se přidala na stranu Ikenických válečníků po tom, co si ji pomocí rituálu usmířila jejich královna Boudicca. Před bitvou vedla dlouhé proslovy v jejím jméně. Během bitvy potom Ikeni nebrali žádné zajatce a všichni zranění nepřátelé byli obětováni právě Andraste. To by vysvětlilo fanatismus válečníků a také fakt, že celý kmen vedla žena. Později byla Andraste uctívána také jako bohyně matka a bohyně slunce.

Morrigan

Další postava, jejíž jméno můžeme najít v mytologii Britských ostrovů, tentokrát z Irska. Morrigan byla pohanská bohyně války a osudu, často spojovaná se smrtí a prohrou v bitvě. V této roli se obvykle objevuje v pohodě vrány. Ve hře na to odkazuje peří, které nosí na nárameníku. Její jméno se dá volně přeložit jako noční můra. To ve hře několikrát zmiňuje postava Alistair. Často bývá zobrazována jako trojice mladých tajemných dívek v černém oblečení (podobně jako Morrigan v Dragon Age). Podle staré irské legendy přislíbila pomoc v bitvě jednomu z keltských rodů. Na oplátku požadovala noc strávenou s nejvyšším z jejich bohů Dagdem. To lze také přirovnat k příběhu hry.

Dále se objevuje v pověstech o Králi Artušovi, moderním ztvárnění Herkula nebo příbězích Nikolase Flamela.

V sérii Dragon Age lze najít několik dalších postav, jejichž jména pochází různých mýtů a legend starých náboženství, kdy lidé věřili v kouzla a magické bytosti.

Diskuze

Zatím žádné komentáře... Buďte první!

Další články