Grand Theft Auto: San Andreas - retro recenze

Grand Theft Auto: San Andreas

Pojďme se společně vrátit do roku 2005 (tedy o 13 let zpátky!!!), kdy na PC vychází hra, na které každý (nebo alespoň každý z mé generace) vyrůstal. Do rukou se nám dostává světoznámá hra GTA San Andreas, na kterou budeme nostalgicky vzpomínat. Stejně tak jako si naši otcové hráli na Vinnetaua a naše matky zase na Ribanu. Je hra pořád tak nadčasová a má co nabídnout i mladším generacím? O tom se přesvědčíme v následující recenzi.

Vítejte v San Andreas

Do města Los Santos se po pěti letech vrací Carl Johnoson, kterému nikdo neřekne jinak než CJ. Zemřela mu matka a to je dostatečný důvod, proč uronit slzu a vidět se se starými známými z Grove Street (Ryder, Big Smoke, Sweet). CJ ale vidí, že jeho „rodina“ upadá, protože se ve městě velice silně rozmáhají jiné gangy. Přece nenecháte své homies jen tak! A tak pomáháte, kradete, zabíjíte, zachraňujete kamarády v nouzi, stejně jako za starých časů. Vaši kamarádi vás však a podrazí a vrazí vám kudlu do zad. A tak cestujete po ostatních městech a prahnete po pomstě.

Příběh GTA samozřejmě není tak hloupý, jak jsem ho zde nastínil. Už z GTA Vice City jsme zvyklí na peprné dialogy, spoustu zajímavých charakterů, na které jen tak nezapomeneme a také na dějové zvraty, o které není nouze. Já jsem ale hru hrál, když jsem byl mladý a nezkušený (systém PEGI promine), takže příběh šel tak nějak stranou. GTA odjakživa nabízí hráčům volnost a tak ani San Adreas není žádnou výjimkou.

Co vše můžete dělat, když neprahnete po příběhu?

Odpověď zní všechno! No, samozřejmě to je trochu nadsázka… A není to tak daleko od pravdy. Vždycky jste si určitě přáli být gangsterem, ne? No teď se vám to splní. Na výběr máte z velkého množství zbraní (od robertka, přes kytku až po RPG). Zbraně můžete nacházet všude po městě, nebo si je lze koupit v obchodech (Amerika je přece zemí nekonečných možností). K vašim volnočasovým aktivitám patří: malování po zdech, získávání většího území pro vaši „rodinu“, nebo si jen tak můžete přejíždět nebohé důchodce a utíkat před policií (což je věc, která napadne snad každého, když se řekne GTA). Ta vám za každý váš přestupek dá hvězdičku a s narůstajícím počtem vám jde víc a víc po krku. O to větší zábava je policii uniknout. Samozřejmě se můžete dát i na dráhu morálnější. Sice z vás nikdy nebude kněz, ale můžete jen tak zajít do fitka, projet se v klidu na BMX a zaskákat si na něm, nebo si koupit něco hezkého na sebe.

Při dlouhém cestování po městech vás bude doprovázet skvělé rádio. Své si najde dokonce i milovník country, rapu, nebo vážné hudby. Zkrátka GTA myslí na každého.

Obtížnost hry

GTA není náročné hardwarově (přece jen jde o starou pecku), zato ale vás může potopit v některým misích. Nejde sice o žádné Dark Souls, ale budete se muset trochu snažit. Při misích, kde musíte dojet první v závodě, jsem si trhal vlasy. Problém kolikrát byl závod vůbec dojet. Sporťák nevydrží tolik co tank, takže stačilo pár nárazů do zdi a už se vám kouřilo z motoru. Pokud nejste nadšenci do tanců, asi si dost užijete mise s lowriderem (skákací auto). A legendární je také mise, kde jedete na motorce za vlakem plným hispánců společně s Big Smokem, který po nich střílí. A kolikrát uslyšíte od Big Smoka: „All we had to do, was follow the damn train, CJ“. I když se vám mnoho misí v GTA bude zdát opakujících se a zdlouhavých, můžete mít jistotu, že přijde nějaká nová, která vás určitě pobaví.

Grafika a svět kolem

Samozřejmě nemůžu hru po grafické stránce srovnávat s dnešními tituly, vedle kterých působí trochu komicky. Hra ale nabízí obrovský svět, kde mimo zaplivané ulice, plné šlapek a feťáku narazíte i na krásy přírody. A pak se můžete pěkně s kopce kochat zapadajícím sluncem, nebo se s flintou vypravit za některými zvířátky (srnou, jelenem, medvědem). Svět GTA je opravdu obrovský a abyste se v něm zorientovali, velmi dobře vám poslouží podrobná mapa. Tu si můžete vytisknout a pověsit si jí na zeď. A pak nemusíte pořád mačkat ESC.

Závěrečné hodnocení

Gétéáčko klasikou bylo, je a bude. I po letech vás zabaví na dlouhé zimní večery a tak to má být. Hře můžeme vytknout to, že děláte v podstatě pořád dokola to samé, ale díky filmovému zpracování cutscen a brilantnímu dabingu se na každou misi budete alespoň trochu těšit. Rozhodně se nebojte svým potomkům (až budou v rozumném věku samozřejmě) ukázat, na čem jste vyrůstali. Stejně jako vám váš táta nutil Mayovky a Rychlé Šípy. Pravděpodobně vaše děcko bude reagovat stejně jako vy, ale alespoň budete mít dobrý pocit, že učíte synka dobrým věcem.

Hodnocení

5
Klady
  • Rozsáhlý svět
  • Akční mise
  • Skvělé postavy
  • Hudba
  • Příběh
Zápory
  • Strašný žrout času
  • Úkoly misí se často opakují
  • Bugy

Diskuze

Zatím žádné komentáře... Buďte první!

Další články