Hearthstone - co by měl znát každý nováček

Hearthstone

Hearthstone

Hearthstone je sběratelská karetní on-line hra, vydaná společností Blizzard Entertainment™ v roce 2014. Můžete si ji zahrát na platformách Android, iOS, Microsoft Windows a macOS.

Princip hry je velmi jednoduchý. Střídají se kola, hrát karty může jen hráč, jehož kolo zrovna běží. Každé kolo přibyde hráči jeden manový krystal, který může spotřebovat a zahrát za něj kartu s odpovídající cenou. Karty se dělí na 3 typy – minioni, kouzla, zbraně. Minioni jsou bytosti, mají kromě vyvolávací ceny i útok a obranu. V případě, že je vyložíte, musí jedno kolo počkat a až poté můžou začít útočit na soupeřova hrdinu nebo jeho miniony. Kouzla jsou jednorázová a po zahrání se okamžitě provede jejich efekt. Zbraně mají stejně jako minioni útok, místo obrany pak durabilitu – počet útoků, po kterých se zbraň rozpadne. Kromě těchto typů karet existuje ještě čtvrtý – hero, tedy hrdina, ten byl ale použit zatím jen jednou, a jelikož se tyto karty ukázaly jako velmi silné, jejich návratu se pravděpodobně jen tak nedočkáme. Karty se také dělí podle rarity – na common, rare, epic a legendary. Ty ale nemají na samotnou hru žádný vliv, jedná se spíše o ukazatel kvality (ne nevyhnutelně) a také obtížnost získání dané karty.

V Hearthstonu nalezneme devět povolání, která lze po každé hře libovolně prostřídat. Stejně jako ve World of Warcraft jsou to druid, hunter, mage, paladin, priest, rogue, shaman, warlock a warrior. Chybí zde death knight, kterého se od začátku hráči dožadovali a očekávali, že bude přidán. Místo něj jsme však dostali death knight hero kartu pro každou třídu. Každé povolání se specializuje na jiné aspekty hry (bytosti, kouzla, útočení, obrana, …), s postupujícím časem a přibývajícími kartami je navíc možné stavět balíčky čím dál rozmanitějšími způsoby. Každý hrdina má navíc svůj Hero Power s poměrně slabým efektem, který můžeme použít jednou za kolo, ale stojí nás to dvě many.

Hrací módy

Na začátku měl Hearthstone 3 hrací módy, později přibyl ještě čtvrtý. Nejzákladnějším, na kterém každý hráč začíná je takzvaný Solo adventures, kde se hraje proti počítači a nezískávají se zde žádné odměny, proto slouží spíše jen k pochopení základů hry. Ve zbylých módech už se hraje klasicky hráč proti hráči – jsou to Play mode, Arena a Tavern brawl (nejnovější). V play módu si můžou hráči zahrát proti sobě s balíčky, které si předem postaví, a to na dva způsoby – casual, čili „jen tak pro zábavu“ a ranked – zde je žebříček 25 ranků (+ 26. „legendární“), kterých mohou hráči dosáhnout. Podle umístění se pak na konci sezóny (která trvá vždy měsíc) získávají odměny. Ranked systém je ještě rozdělený na Standard, ve kterém jsou karty pouze za poslední dva roky a Wild, ve kterém jsou úplně všechny karty. Pro nováčky je určitě lepší zaměřit se na Standard. Aréna (dříve Forge) je opět competitive způsob hraní – po zaplacení vstupu si sestavíte balíček vybráním vždy jedné karty ze tří (opakuje se třicetkrát), s tímto balíčkem pak hrajete, dokud třikrát neprohrajete nebo dvanáctkrát nevyhrajete. Po skončení získáte odměny odpovídající úspěšnosti. Nejmladším přírůstkem je Tavern brawl (hospodská bitka) – zde se každý týden setkáme s různě upraveným stylem hry a může se jednat opravdu o cokoli – od vcelku normálních výstředností až po naprosto náhodné souboje, kdy kdo vyhraje, záleží opravdu jen na štěstí.

Karty a platidla

Získávat karty lze několika způsoby – nejpřímočařejší je z packů – balíčků, které dostaneme jako odměny z arény nebo si je koupíme v obchodě. Každý pack obsahuje 5 karet, z nichž alespoň jedna má raritu rare nebo lepší. Jako odměna z arény může padnout i samotná karta, ale děje se tak spíše minimálně a navíc se málokdy jedná o kartu s vyšší raritou. Dalším způsobem je umístění v ranked módu. Na konci sezóny dostane každý hráč, který překročí rank 20 odměny v podobě jedné až pěti karet, rarity jsou určeny podle úspěšnosti. Posledním a nejspolehlivějším způsobem je „crafting“, tedy tvoření karet – tak můžeme učinit v naší kolekci za Arcane dust – druhé platidlo kromě zlata. Právě zde se ukazuje hlavní důležitost rarit, protože lepší karty s vyšší raritou stojí o hodně víc prášku. Zároveň však můžeme karty, které nepotřebujeme rozebrat na prach – to je ale poměrně nevýhodné, jelikož za kartu dostaneme i osmkrát méně prášku, než kolik je potřeba na její vytvoření. Kromě normálních verzí karet existují ještě zlaté verze, které mají rozpohybovaný obrázek, ale stojí i desetkrát víc, než normální verze. To ale zároveň platí i naopak, za zlaté karty dostanete o mnoho víc prášku. Zlaté karty padají stejným způsobem jako normální, pouze s mnohem menší pravděpodobností. Výhodné je dosáhnout vysokého ranku, neboť z odměn za sezónu padají pouze zlaté varianty. Samotné zlato si pak můžeme vydělat plněním denních questů, nebo také vyhráváním v play módu – za tři výhry je 10 zlatých.

Opakující se schopnosti

Na kartách nalezneme ohromnou škálu schopností a zajímavých efektů, některé se ovšem opakují a je dobré vědět, co znamenají.

Battlecry – provede určitý efekt, když kartu zahrajete

Deathrattle – provede určitý efekt, když karta zemře

Taunt – na miniony s touto mechanikou musí být útočeno přednostně

Charge – minion může útočit hned po vyložení

Divine shield – minion přichází „se štítem“ – první zranění, které dostane je ignorováno

Windfury – minion může útočit dvakrát za kolo

Stealth – na miniona nemůže být útočeno, dokud sám nezaútočí

Spell damage N – vaše kouzla dávají o N zranění víc

Enrage – když je zraněný, získává tento minion novou vlastnost

Poisonous – jedovatému minionovi stačí udělit jedno zranění, aby zničil jiného miniona

Lifesteal – udělené zranění zároveň přidávají odpovídající počet životů vašemu hrdinovi

Secret – kouzlo se neprovede hned, ale čeká na specifickou akci, aby se spustilo

Discover – vyberete si jednu ze tří karet a je vám přidána do ruky

Immune – charakter nedostává zranění

Schopnosti specifické pro určitá povolání

Overload N – příští kolo máte o N manových krystalů méně, schopnost pro shamana

Combo – karta získává bonus, pokud jste již toto kolo zahráli jinou kartu, schopnost pro rogua

Choose one – vybíráte ze dvou možností, schopnost pro druida

Další možnosti obchodu

Kromě výše zmíněných balíčků lze v obchodě zakoupit ještě několik dalších položek. Jediné, které je možno pořídit za goldy, jsou adventury – rozšíření Solo adventur, kde lze získávat karty za porážení o něco obtížnějších bosů. Zakoupit je můžete ale jen do doby, než se karty z nich přesunou na Wild. Zbylé věci se dají koupit už jen za opravdové peníze, je jím například takzvaný Bundle – deset balíčků základního setu, ve kterém je garantována minimálně jedna legendární karta. Tato nabídka je pro nováčky poměrně výhodná, za předpokladu že jim nevadí investovat trochu peněz. Poslední možností, za co zde utratit peníze jsou skiny – pokud se vám nelíbí vzhled nějakého vašeho hrdiny, v obchodě si můžete pořídit vylepšený rozpohybovaný, který ovšem nemá na hru žádný vliv. Momentálně jsou dostupné skiny na tři povolání.

Diskuze

Zatím žádné komentáře... Buďte první!

Další články