League of Legends

League of Legends - recenze

League of Legends

League of Legends – seznamte se!

Pokud se ještě najdou tací, kteří League of Legends opravdu neznají, potom je tento článek přesně pro ně. Tato dnes již velmi známá a neustále omílaná hra zůstala kvůli svému dlouhému, navíc často špatně vyslovovanému jménu pro všechny známá pod zkratkou LoL. Za tento herní klenot, který se pyšní pozicí nejhranější hry vůbec (neuvěřitelných 100 milionů lidí si ho zahrálo každý měsíc minulého roku) můžeme vděčit herní společnosti Riot Games, v čele s Brandonem Beckem.

Lolko bylo oficiálně spuštěno 27. října 2009 a již v roce 2012 se stalo nejhranější hrou v Severní Americe a celé Evropě. Hra je dnes v mnoha zemích brána jako plnohodnotný sport a její turnaje jsou často na celosvětové úrovni (World Championship).

Vznik

Vyjma již zmíněné společnosti musíme za její vznik poděkovat také hrám Warcraft III: The Frozen Throne a Defense of the Ancients (DotA), jež Riot Games ve tvorbě značně inspirovali, zřejmě do té míry, že bez legendární strategie Warcraft by zde League of Legends ve své podobě vůbec nebylo. A čím že se Riot inspiroval? Již zmiňovaný Warcraft přinesl v roce 2003 neoficiální mapu DotA, ze které časem vznikla další dnes velmi známá hra DotA 2 a kvůli neshodám vývojářů také League of Legends, ale o tomto příběhu jindy...

Popis hry

A co mají tyto hry společného? LoL a všechny ostatní výše zmiňované tituly jsou MOBA hry, což znaméná Multiplayer Online Battle Arena, také známé jako ARTS (Action Real-time Strategy). Jejich podstatou je aréna, ve které proti sobě bojují dva týmy. V League of Legends je to 5vs5, 3vs3 nebo výjimečně 1vs1 (speciální mod, o něm později). Podstata vítězství je zničení věží (v LoL se jim říká "turety" nebo "towery") nepřátelského inhibitoru a nakonec srdce nepřátelské základny - nexus. Během hry samotné, která trvá od dvaceti do šedesáti minut (nejčastěji půl hodiny), se hráči rozdělí na cesty na mapě - linky nebo lajny - tak, že jeden hráč je na horní části mapy (top), jeden uprostěd (mid) a dva na dolní části (bot). Poslední hráč se pohybuje ve zbytku mapy, které se říká jungle a s pomocí hráčů na linkách útočí na nepřítele (tomuto se říká gank). Dále se snaží, často s pomocí týmu, zabíjet monstra v džungli, ze kterých získává on nebo celý jeho tým výhody. Hráč na topu se nejčastěji zaměřuje na svoji výdrž a fyzické poškození, midař zaujímá pozici mága a na botu jsou role rozděleny tak, že jeden z hráčů je tzv. adc neboli marksman (střelec) a druhý jeho support (podpora). Úloha adc je udělovat nepřátelskému týmu co nejvíce poškození základními útoky (autoattack) a support slouží jako jeho ochránce. Dále v průběhu hry pomáhá celému týmu, hlavně zajišťováním vize (přehled na mapě) pomocí speciálních předmětů ve hře. V průběhu zápasu musí hráči kromě ničení nepřátelské základny bojovat s nepřáteli samotnými a každé zabití nepřítele (kill) jsou všichni, kteří se na něm podíleli odměněni peněžní odměnou (v League of Legends to jsou goldy) za které si mohou nakoupit předměty (itemy). Ty vylepší jejich bojové statistiky, ať poškození či výdrž, nebo podpůrné, které doplňují zdraví nebo poskytují další ochranu.

Ve hře je nyní možné hrát za 139 různých postav (šampionů) a Riot Games se neustále snaží hru obohacovat dalšími. Šampioni jsou rozděleni podle svých schopností a stylu hry podobně jak je to uvedeno výše a to na marksmeny, supporty. Dále na mágy (ability power carrys - AP Carries), postavy které se zaměřují na udělování poškození svými kouzly, bojovníky (fighters) - ti se snaží během hry vyrovnat svojí odolnost proti poškození a velikost životů se schopností udělovat poškození nepříteli; tanky (tanks) - velmi odolné postavy se značnou zásobou životů, brnění a odolnosti proti magii za cenu nízkého poškození a nakonec vrazi (assasins) - šampioni, kteří se snaží udělit nepříteli co největší poškození za co nejkratší dobu, nejčastěji nepřátelskému marksmanovi nebo AP Carry. Všichni šampioni ve hře mají určené role, pro které byli vytvořeni, ale velmi často se objevují jinde nebo na více pozicích podle toho, jak si hráči zvolí, nebo co jim vyhovuje. Někteří hrdinové se dokonce hrají až na třech pozicích a odlišných rolích vzhledem k nakupovanému vybavení a stylu hry. Také se to mění podle častých updatů (aktualizací hry), kterými se snaží vývojáři hru vylepšit, popřípadě opravit chyby, kterých se dopustili předchozími updaty.

Mapy a módy hry

Dalším lákadlem je kromě velkého počtu hratelných šampionů a rolí také počet herních map. Ve hře jsou tři základní: 5vs5 - nejvíce hraná a kolem ní se také točí League of Legends jako eSport, 3vs3 - menší mapa s kratší herní dobou (kolem 15 - 20 minut) a oblíbená ARAM (All Random All Mid) ve které je pouze jedna linka (jak napovídá název "Všichni náhodně, všichni na mid") a šampioni jsou hráčům přiřazeni náhodně před začátkem hry. Dále je ve hře dalších šestnáct herních módů, přičemž hratelný je pouze jeden (mění se každý týden) a řada speciálních módů, které se objevují během Vánoc a Halloweenu.

Ale hra samotná není to jediné o co se hráč musí starat. Velmi důležitý je herní účet, ve kterém hráči za nasbírané peníze, kterým se v Lolku říká Blue Essence, dříve Influence points – IP (s tímto pojmenováním se můžete stále často setkat) mohou koupit samotné šampiony, za které mohou následně hrát.

Další herní měnou jsou Riot Points (RP), které slouží k mikrotransakcím. Jde o měnu, která se dá koupit za skutečné peníze a do hry přináší pouze kosmetické změny, nebo urychlení levelování účtu. Vzhledem k tomu, že League of Legends se snaží udržet první příčky v herním světě stejně jako v eSportu, v žádném případě se nejedná o pay to win hru.

Závěr

Se vším všudy je Lolko velice povedená hra, kterou stojí za to vyzkoušet, ať už máte s MOBA hrami zkušenosti či nikoliv. Pozornost si zaslouží nejen tím, o čem jsem psal výše, ale hlavně snahou ze strany Riot Games neustále hru vylepšovat a obměňovat. Za své mluví například neustálé úpravy šampionů, itemů, run a spousty dalšího, nové kosmetické změny postav a mapy nebo třeba jen domovské obrazovky. Nebuďme ale černobílí. S tímto vším si také League of Legends nese pověst hry s velmi špatnou, ne-li nejhorší komunitou vůbec. Nepomáhá tomu herní systém, který hráčům snižuje body za každou prohru, ani průměrná věková hranice, jež se (hlavně na nižší úrovni hry) nepohybuje nad základní školou. I přes to si ale zaslouží šanci u všech, kteří mají rádi podobné typy her, nebo jen hledají něco nového.

Na závěr musím zmínit, že League of Legends je zdarma stažitelná na oficiálních stránkách hry a pokud jste se pro ni rozhodli, přeji vám spousty hodin zábavy!

Hodnocení

4

Diskuze

kokot obecný (neověřeno) | 01.02.2020 - 03:09 | Naprosto souhlasím s vašim názorem, ta hra je totální mrdka zkurvená vypíčená... zničila mi život...
1janzy1 (neověřeno) | 19.09.2019 - 17:16 | enemy vsetci silver a mne kazdu hru jebne iron a bronz gj riot
erroroko (neověřeno) | 28.08.2019 - 00:08 | Sračka po který se chcete zabít je to mrdka riot smrdí vietnamci zkurvený čínský žlutý hovna...

Další články